Fıstıklı Makaron Tarifi | Fıstıklı Makaron nasıl yapılır, fıstıklı makaron tarifi

NEFİS SOFRAM yemek tarifleri
"En nefis sofra sizinkisi olacak"

    

 

Kurabiye Tarifleri > Fıstıklı Makaron Tarifi
fistikli-makaron-tarifi

Sosyal Medyada Paylaş !

Fıstıklı Makaron Tarifi

Malzemeler:

- 70 gr. yumurta akı (yaklaşık 2,5 yumurta)
- 95 gr. çekilmiş fıstık
- 56 gr. şeker
- 112 gr. pudra şekeri
- 1 tutam tuz
- Ara kreması:
- 100 ml krema
- 150 gr çikolata

Hazırlanışı:

Yumurta aklarını bir fiske tuz ekleyerek çırpıcı ile çırpınız. Toz şekeri ekleyerek çırpıcıdan dökülmeyecek kıvama geldiğinde, rondodan geçirip elenmiş olan fıstık ve pudra şekeri karışımını, üç seferde hafif karıştırarak ekleyin. Bu aşamadan sonra fazla söndürmemeye dikkat ederek karıştırın.

Yuvarlak bir uç takılmış krema torbasına karışımı boşaltın. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye küçük yuvarlaklar şeklinde sıkın. İşlem bitince tepsiyi birkaç kez yere vurarak hava boşluklarının çıkmasını sağlayın. Bundan sonra kurumak üzere bir süre tepside beklemesi gerekiyor. Bu havanın sıcaklığına göre değişebilir.Yaklaşık 1 saat civarı bekletilmeli.Dokunduğunuzda elinize bulaşmayacak şekilde olmalı.

Fırın ısısı fırına göre değişse de, 160 derecede pişirmenizi öneririm. Önceden ısıtılmış fırında 10 dakika pişirin ama ilk 3 dakikadan sonra fırını hafif aralık bırakabilmek için tahta kaşık yerleştirin. Kurabiyelerin bu aşamada pişerken eteklenmesi gerekiyor. Piştikten sonra soğumasını bekleyin.

Ara kreması için 100 ml krema kaynama noktasına geldiğinde ocaktan alınır ve ince kıyılmış çikolata eklenir.Çikolata eriyene kadar karıştırılır ve soğuyan makaronların arasına sürülüp kapatılır.

Püf noktaları;
Yumurta aklarının 24 saat önce ayrılarak oda sıcaklığında bekletilmesi gerekiyor.

Fıstıkları dolapta beklettiğim için nemlenebiliyorlar. Bu yüzden hazırlamadan önce 10 dakika kadar yanmaz tavada kısık ateşte karıştırarak kuruttum.
Eleme işlemi sırasında illaki 3-5 gr fıstık kalıyor elekte. O nedenle fıstığı biraz fazla ekliyorum. 91 yerine 95 gr gibi.

Eğer yağlı kağıt kullanacaksanız, kağıdı tepsiye sabitlemenizi öneririm. Yoksa şekilleri bozulabiliyor.

Afiyet Şifa Olsun....:)

 

Ekleyen Yazar
Semiha Yiğit

 

Yorumlar yükleniyor...